مدیریت ادعا و کلیم

مدیریت ادعا، سخت ترین مرحله پیمان

مدیریت ادعا و کلیم

مدیریت ادعا به مبحث مدیریت پروژه مربوط می شود که جز پرحاشیه ترین مسایل روند قرارداد است لذا همانگونه که از نام آن می توان استنباط کرد هر کدام از طرفین می توانند در این جریان ادعا خود را با تنظیم کردن درخواستی و ارائه مدارک لازم به جبران مسایل مالی و خسارت آن، ثابت کنند.

کلیم چه معنا و مفهومی دارد؟

کلیم به معنی ادعا کردن است که در این پژوهش به شرح این موضوع می پردازیم.

 هنگامی که بین کارفرما و پیمانکار قراردادی منعقد می گردد با توافق طرفین شرایط بسیاری به متن آن اضافه می شود.

 اگر یکی از طرفین به برخی از بندهای قرارداد به دلیل نظارت ناکافی، بی دقتی به امور و سایر موارد بی توجه باشد طرف دیگر قرارداد  با ارائه  دلایل منطقی نسبت به روند پروژه، قوانین و… می تواند اعتراض خود را اعلام کند به این معنی که در خصوص  مشکلات اقتصادی طرفین توانایی حل موضوع را ندارند.

باید خاطر نشان کرد که این اعتراض در قالب درخواستی از پیمانکار به کارفرما انجام می شود که  از او می خواهد محتوای درخواست را تایید و پرداخت نماید. لذا با استفاده از این روش مسایل مالی روند پروژه حل می گردد.

کلیم در پروژه های عمرانی، احقاق حق پیمانکار است

مدیریت ادعا و کلیم

با توجه به مطالبی که در ابتدا مقاله در خصوص ایجاد مشکلات طرفین قرارداد ارائه شد شایان ذکر است که کلیم در پروژه های عمرانی نیز وجود دارد به این معنی که وقتی کارفرما و پیمانکار برای ساخت و سازعملیات عمرانی پیمان می بندند اختلافاتی در مسیر این کار به وجود می آید.

به این صورت که نگرش کارفرما به پروژه طولانی مدت است اما پیمانکار به این موضوع از جنبه منبع کسب درآمد نگاه می کند و همین موجب بروز مشکلات می شود لذا در این زمینه ادعا به وجود می آید.

باید خاطر نشان کرد که این موضوع در هر دو طرف صدق می کند از این حیث پیمانکار تقاضایی در خصوص جهت پرداخت مالی ارائه می هد و کارفرما موظف به پرداخت می شود اما اگر این مشکلات پایان نداشته باشد اثر سویی بر پروژه خواهد گذاشت. در چه مواردی کلیم در قراردادهای عمرانی پیش می آید؟

گزینه های که موجب کلیم در قرارداد عمرانی می گردد عبارتند از:

  • مسایلی در خصوص محتوای قرارداد
  • تغییرات فنی
  • تغییر شرایط جوی آب و هوایی
  • سرعت بخشیدن به کار ساخت و ساز
  • تغییرات اجتماعی در کشور
  • تغییر در مسایل سیاسی
  • اتلاف وقت در روند پروژه
  • پرداخت های مالی
  • سختی کار
  • دستورات برای کارهای اضافه

نحوه طرح کلیم چگونه باید باشد؟

در این بخش برای نحوه طرح کلیم ابتدا باید به روش مقایسه ابتدا  شرایط کلی و ایده آل اولیه پروژه را عنوان کرد و سپس شرایط کنونی پروژه مورد نظر را مطرح کرد و در ادامه مدارک و مسایل این عملیات را به صورت منطقی ذکر کنند.

در این گزارش باید فرد متقاضی گزینه های پرداختی، اضافه کاری با توجه به سختی کار و دستمزد پایین، تغییرات آب و هوا در منطقه ساخت و ساز و… را شرح کند.

مدیریت ادعا در پیمانهای خصوصی و دولتی

مدیریت ادعا و کلیم

در حرف آخر این مقاله به مدیریت ادعا در انواع پیمان ها اشاره خواهیم کرد.

در مبحث مدیریت ادعا در عقد قراردادهای دولتی چون کارفرما دولت می باشد و پیمانکار از طریق مناقصه انتخاب می گردد کلیم نیز در این موضوع متفاوت عنوان می شود به این گونه که پیمانکار برای رسیدن به مطالبات، باید ادله کافی خود را که در خصوص  شرایط پیمان گردآوردی نموده است با کمک کارشناس رسمی دادگستری به محضر دادگاه ارائه دهد.  

پیمانکار در ادعا قراردادهای خصوصی  می تواند دلایل کم و کاست پیمان و تغییرات مسایل کاری را به مرحله داوری برساند و اگر طلب پیمانکار محقق نگردد پرونده به مراجع قضایی برای حل و فصل ارجاع داده می شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

املاک خالصه
ادمین

املاک خالصه

املاک خالصه چه هستند؟ خالصه جات عبارت هستند از دهات و مراتع و بخصوص از زمان سلطنت«نادرشاه» به بعد، به دولت تعلق گرفته و به وسیله مامورین دولتی، اداره و توسط دولت، به رعایا و زارعین اجاره داده می شدند تا در آن کشت و زرع نمایند و عایداتی به دولت بپردازند. قانونی در سال

Read More »
روش تشخیص متثنیات از اراضی ملی
ادمین

روش تشخیص مستثنیات از اراضی ملی

روش تشخیص مستثنیات از اراضی ملی هر زمینی تا زمانی که شکل طبیعی داشته و هیچ گونه دخالت فیزیکی توسط انسان در آن صورت نگرفته باشد زمین غیر احیا شده است که در این صورت یا ملی یا مرتع است یا موات است و به محض اینکه اقدامی از سوی انسان به منظوری بهره برداری

Read More »
مرجع تشخصی اراضی ملی و صدور سند
ادمین

مرجع تشخیص اراضی ملی و صدور سند

مرجع تشخیص اراضی ملی و نحوه صدور سند مالکیت آن  تعریف منابع ملی: به معنی اخص به شرح ماده یک قانون ملی شدن جنگل های کشور مصوب 1341 عرضه و اعیانی کلیه جنگل ها و مراتع و پیشه های طبیعی و اراضی جنگلی کشور جز اموال عمومی محسوب و متعلق به دولت است و لو

Read More »
اسکرول به بالا
×

با سلام

به کارشناسی رسمی خوش آمدید. چطور میتوانیم کمکتان کنیم؟

× درخواست کارشناسی از واتس اپ
درخواست کارشناس آنلاین