ارزیابی املاک با کاربری تجاری

پادکست ارزیابی املاک با کاربری تجاری را گوش دهید

برای ارتباط با کارشناسان ما کلیک کنید

ارزیابی املاک با کاربری تجاری:

ارزیابی املاک با کاربری تجاری در بین کاربری های شهری دارای بالاترین ارزش هستند، علت اصلی در بالابودن ارزش املاک با کاربری تجاری، نوع فعالیت و ماهیت آنهاست، یا به تعبیر دیگر کاربری تجاری دارای ارزش افزوده بیشتر و سودآوری بیشتر نسبت به املاک با سایر کاربری های شهری است، تعیین کاربریهای بواسطه تعیین آن در طرحهای جامع شهری و یا طرحهای هادی روستای می باشد، کوچکتری واحد با کاربری تجاری که بیشترین تعداد را هم داراست، مغازه های تجاری هستند، نحوه ارزیابی املاک با کاربری تجاری به جهت تفاوت ماهیتی که نسبت به سایر کاربریها دارا هستند، از یکسری تفاوتهایی برخوردارند، موضوعاتی مانند سرقفلی و حق کسب و پیشه چندان معنایی در سایر کاربریهای شهری ندارند، حال اینکه این مهم از موضوعات بسیار چالش برانگیز و اختلاف زا هنگام ارزش گذاری املاک تجاری و یا در زمان قراردادهای خرید و فروش هستند که لازم است توجه ویژه ای بدانها معطوف گردد.

امروز در شهرهای بزرگ کاربریهای تجاری بصورت مجتمعهای ترکیبی که می تواند همزمان برخی از سایر کاربریهای شهری را که ماهیت فعالیت دارند را نیز در خود جای داده باشند به وفور دیده می شود و در حال افزایش است، در مجتمع های تجاری بزرگ عمدتاً ترکیبی از کاربری تجاری، اداری، فرهنگی و گاهاً مسکونی، بهداشتی، درمانی و سایر هم می تواند باشند. همین ترکیب ناهمگون از نظر کاربری و نوع فعالیت یکی از عوامل چالش برانگیز در ارزیابی این مجتمعهای توسط کارشناسان رسمی است که گاهاً اگر به روشهای مختلف و با مبانی متفاوت عمل کنیم می تواند نتایج متفاوتی را در برداشته باشد.

ارزیابی املاک با کاربری تجاری

نحوه تعیین ارزش مغازه های تجاری:

کوچکتری واحد با کاربری تجاری را بصورت متعارف مغازه تجاری می نامیم، در همه نقاط سکونتگاهی چه شهری و چه روستایی، قیمت متوسط هرمترمربع کاربری تجاری از کاربری مسکونی بالاتر است، این مهم از دیرباز قبل از طراحی طرحهای شهری نیز وجود داشته است، عموماً واحدهای تجاری را در بهترین مکان از نظر دسترسی همه ساکنین به آن احداث و بنا می کرده اند، از این نظر است که موقعیت ملک تجاری از نظر چند بر بودن به جهت افزایش میزان افرادی که از جلوی آن رد می شوند موجب افزایش قیمت املاک تجاری با بر بیشتر و یا دو بر شده است. در اکثر موارد ارزش ملک تجاری در دو بخش سرقفلی و ملکیت تعریف می گردد. ارزش گذازی بخش ملکیت که عبارت است از عرصه و اعیانی احداثی در آن همانند ارزشگذاری واحدهای مسکونی قابل انجام است، آنچه که تمایز ارزشگذاری واحدهای تجاری و همچنین قیمت متفاوت و بالای کاربری تجاری است، عبارت است از ارزش سرقفلی املاک تجاری، در این بخش نمی خواهیم به تعاریف و نحوه ارزشگذاری سرقفلی بپردازیم، چرا که این موضوع در مقاله ای مستقل در سایت درج شده است.

اما آنچه میزان ارزش ملک تجاری را با آن می سنجند، میزان ارزش افزوده ای است که در صورت سرمایه گذاری چه به صورت مالکیتی و چه بصورت استیجاری در املاک تجاری و مشخصاً مغازه های تجاری بوجود می آید، از طرفی امروزه در کلیه مناطق سکونتگاهی چه شهری و چه روستایی، استفاده از ملک بصورت کاربری تجاری مستلزم کسب مجوز از شهرداریها و پرداخت عوارض مربوط به تغییر کاربری تجاری است. همچنین ضوابط مندرج در طرحهای شهری، اجاره تغییر کاربری و افزایش سطوح کاربری تجاری را از شهرداری محدود کرده است. جمیع جوانب و موارد فوق الذکر باعث شده کاربری تجاری دارای ارزش افزوده بسیار بیشتری از سایر کاربریهای شهری باشد. بهترین مدل ارزشگذاری مغازه های تجاری در نظر گرفتن میزان درآمدزایی این مکانها نسبت به میزان سرمایه گذاری که فرد برای خرید یک واحد مغازه انجام می دهد است، سوای درنظر گرفتن میزان سرمایه گذاری و یا سود سرمایه گذاری، به جهت ماهیت کاربری تجاری و فراهم شده امکان درآمدزایی در مغازه های تجاری، موجب سرازیر شدن سرمایه هایی زیادی به این بخش و حتی در مواقعی تورم بی حد و حساب در افزایش قیمت املاک تجاری شاهد هستیم.

نحوه تعیین قیمت مغازه تجاری

برای ارزیابی و قیمت گذاری مغازه تجاری، لازم است فاکتورهای تأثیرگذار بر قیمت مغازه های تجاری را بشناسیم:

  • میزان بر ملک متراژ مغازه
  • موقعیت ملک تجاری- محل وقوع مغازه
  • ارتفاع سقف مغازه و امکان ایجاد بالکن
  • میزان تقاضا برای خرید آن ملک تجاری
  • برند شدن موقعیت ملک تجاری
  • دونبش بودن یا یک بر بودن مغازه
  • میزان سطحی که امکان نصب ویترین مغازه فراهم است
  • واقع شدن در بورس عرضه کالای خاص
  • استفاده برندی خاص از ملک بعنوان فروشگاه

برای هریک از موارد فوق الذکر می توان به تفصیل تشریح کرد، اما بنظر نیاز به توضیح اضافات نباشد، چرا که کاملاً مشخص است، موضوعی که بسیار حائز اهمیت است، اینکه، برخلاف کاربری مسکونی که می توان برای محاسبه و ارزش گذاری آن به نوعی فرموله و محاسباتی به ارزش ملک رسید، در کاربریهای تجاری این امکان فراهم نیست، مثلاً نمی توان مشخص کرد ملکی که در بورس بازار فروش فلان کالا وجود دارد چند درصد در افزایش قیمت ملک تجاری تأثیرگذار است، لذا بهترین محک برای سنجش ارزش کل یک مغازه تجاری، عرف بازار و قیمتهای خریدو فروش منطقه است. هرچند میزان تعیین ارزش ملکیت و سرقفلی و موضوعاتی مانند حق کسب و پیشه بیشتر وجهه کارشناسی دارند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

املاک خالصه
ادمین

املاک خالصه

املاک خالصه چه هستند؟ خالصه جات عبارت هستند از دهات و مراتع و بخصوص از زمان سلطنت«نادرشاه» به بعد، به دولت تعلق گرفته و به وسیله مامورین دولتی، اداره و توسط دولت، به رعایا و زارعین اجاره داده می شدند تا در آن کشت و زرع نمایند و عایداتی به دولت بپردازند. قانونی در سال

Read More »
روش تشخیص متثنیات از اراضی ملی
ادمین

روش تشخیص مستثنیات از اراضی ملی

روش تشخیص مستثنیات از اراضی ملی هر زمینی تا زمانی که شکل طبیعی داشته و هیچ گونه دخالت فیزیکی توسط انسان در آن صورت نگرفته باشد زمین غیر احیا شده است که در این صورت یا ملی یا مرتع است یا موات است و به محض اینکه اقدامی از سوی انسان به منظوری بهره برداری

Read More »
مرجع تشخصی اراضی ملی و صدور سند
ادمین

مرجع تشخیص اراضی ملی و صدور سند

مرجع تشخیص اراضی ملی و نحوه صدور سند مالکیت آن  تعریف منابع ملی: به معنی اخص به شرح ماده یک قانون ملی شدن جنگل های کشور مصوب 1341 عرضه و اعیانی کلیه جنگل ها و مراتع و پیشه های طبیعی و اراضی جنگلی کشور جز اموال عمومی محسوب و متعلق به دولت است و لو

Read More »
اسکرول به بالا
×

با سلام

به کارشناسی رسمی خوش آمدید. چطور میتوانیم کمکتان کنیم؟

× درخواست کارشناسی از واتس اپ
درخواست کارشناس آنلاین