عکس هوایی

عکس هوایی یعنی چه؟

عکس ماهواره ای

برای عکسبرداری در زمینه عکس هوایی همانگونه که از عنوان آن دریافت می شود باید این عکاسی با فاصله از زمین باشد به این صورت که با استفاده از هواپیما ارتفاع لازم ایجاد می شود و با دوربینی که  به لنز مخصوص مجهز شده است تصاویر مختلفی از اماکن مورد نظر ارائه می گردد.

موارد استفاده عکس هوایی

عکس هوایی نیز همانند سایر شاخه های عکاسی که در خدمت صنعت و تجارت کشور می باشند در کلیه زمینه هایی که نیاز به بررسی دقیقتری برای تعیین حدود مکانی و اطلاعاتی از تجهیزات و فرایند کل محیط مورد نظر باشد راه حل مناسبی است. در ادامه این پژوهش به چند مورد استفاده از عکس هوایی اشاره خواهیم کرد.

  • بکارگیری عکس هوایی در تنظیم نقشه های مختلف در حوزه های کاری گوناگون که به عنوان مثال برای مبحث شهر و برنامه ریزی شهری گزینه موثری می باشد.
  • در مباحث و مکاشفات علم زمین شناسی
  • ارائه مسیرها و راههای ساخته شده و عملیات های راه سازی
  • به تصویر کشیدن کلیات محیط زیست در عکس هوایی
  • بررسی اراضی کشاورزی

و در بخش تیزرهای تبلیغاتی در محیط شهرک های صنعتی از فرایند خطوط تولید، عکس هوایی پیشنهاد مناسبی است.

عکس هوایی

چگونه عکس هوایی را تفسیر می کنند

در تفسیر عکس هوایی باید خاطر نشان کرد که در ارزیابی مکان ابتدا باید مختصات منطقه را مشخص کرد و سپس به سنجش طول، عرض، متراژ و ارتفاع ملک، زمین و یا هر موضوع دیگری پرداخت از این حیث برای کامل کردن این  اطلاعات و رسیدن به تفسیر نهایی باید کارشناس زمان عکس و موقعیت زمانی فصلی که عکسبرداری انجام شده است را مورد بررسی قرار دهد.

با تصاویر هوایی مشکلات املاک را رفع کنید

یکی دیگر از عملکردهای عکس هوایی در حوزه شکایات و رسیدگی به پرونده های املاک و اختلافات اراضی کشاورزی می باشد که با تعیین حدود ملک و یا زمین کشاورزی کارشناس آیتم های دیگر را ارزیابی می کند مانند مساحت و همسایگی با سایر ساختمان ها و سایر زمین ها و… لذا او می تواند با تفسیر عکس هوایی از سوژه مورد نظر، نتیجه را ارائه دهد.

زیر و بم تصاویر ماهواره ای

عکس هوایی

در تفسیر تصاویر ماهواره ای شایان ذکر است که عواملی که برای تفسیر عکس هوایی مورد بررسی قرار می گیرند در عکس ماهواره ای نیز لازم می شوند لذا تصاویر ماهواره ای همچون نقشه ارائه می شوند.

این تصاویر حامل اطلاعات و اخبار کاملی از وضعیت مکان می باشند و فقط باید با استفاده از تجربه و علم لازم در این زمینه مطالب مورد نظر را از دل این تصاویر تفسیر کنید.

مهمترین امتیازی که می توان از تفسیر تصاویر ماهواره ای به دست آورد این است که برای مقایسه رشد شهرسازی، تغییرات اراضی کشاورزی و محصولی آنها با سالهای گذشته می توان عکس ماهواره ای گزینه دقیقی به شمار آید که با تفسیر درست آن آمار صحیحی عنوان می شود.

در تفسیر این نوع از عکس ها باید از ابزارهای مختلفی کمک گرفت به طور مثال:

  • مهمترین گزینه درک از مقیاس تصویر ماهواره ای است که باید کارشناس به آن توجه کند
  • آسانترین بخش تفسیر این عکس ها تشخیص اشکالی همچون رودها، دریاها، کوه ها و… است که به طور کامل قابل مشاهده می باشد
  • رنگ ها و سایه ها که در تفاسیر باید به رنگی که تصویر را پوشش داده دقت کرد تا سایر رنگ ها را بتوان جدا ساخت
  • یافتن ناحیه شمال جغرافیایی در این موضوع برای درک جهت یابی جغرافیایی حائز اهمیت است
  • و…

خوب و بد عکس هوایی و ماهواره ای

پایان این پژوهش به مقایسه اجمالی از عکس هوایی و عکس ماهواره ای می پردازیم، در این زمینه باید به فاکتور زمان اشاره کرد چرا که در عکسبرداری هوایی وقت بیشتری برای این به دست آوردن این تصاویر لازم می شود و به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می گیرد اما در خصوص ارائه اطلاعات باید خاطر نشان کرد که عکس ماهواره ای قادر است مختصات بیشتری از منطقه مورد نظر را به تصویر بکشد اما عکس هوایی باید در تعداد بالا این اطلاعات را جمع آوری کند.

در مقوله رده بندی موضوعاتی که با عکس هوایی انجام شده اند با روش جداسازی دستی صورت می گیرد لذا دقت مکانی آن به اندازه چندین پیکسل است و دقت مکانی در عکس ماهواره ای به روش رقومی به تک پیکسل می رسد.

عکس هوایی و ماهواره ای

لذا در تصاویر ماهواره ای پیکسل های بسیاری یک فریم را تشکیل می دهند که برای طبقه بندی از یک درصد پیکسل به عنوان نمونه استفاده می شود و مابقی توسط نرم افزار کامپیوتری انجام می شود اما در روش دستی این کار به سالهای زیادی وقت نیاز دارد لذا این امتیاز مهمی برای عکس ماهواره ای به شمار می آید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

املاک خالصه
ادمین

املاک خالصه

املاک خالصه چه هستند؟ خالصه جات عبارت هستند از دهات و مراتع و بخصوص از زمان سلطنت«نادرشاه» به بعد، به دولت تعلق گرفته و به وسیله مامورین دولتی، اداره و توسط دولت، به رعایا و زارعین اجاره داده می شدند تا در آن کشت و زرع نمایند و عایداتی به دولت بپردازند. قانونی در سال

Read More »
روش تشخیص متثنیات از اراضی ملی
ادمین

روش تشخیص مستثنیات از اراضی ملی

روش تشخیص مستثنیات از اراضی ملی هر زمینی تا زمانی که شکل طبیعی داشته و هیچ گونه دخالت فیزیکی توسط انسان در آن صورت نگرفته باشد زمین غیر احیا شده است که در این صورت یا ملی یا مرتع است یا موات است و به محض اینکه اقدامی از سوی انسان به منظوری بهره برداری

Read More »
مرجع تشخصی اراضی ملی و صدور سند
ادمین

مرجع تشخیص اراضی ملی و صدور سند

مرجع تشخیص اراضی ملی و نحوه صدور سند مالکیت آن  تعریف منابع ملی: به معنی اخص به شرح ماده یک قانون ملی شدن جنگل های کشور مصوب 1341 عرضه و اعیانی کلیه جنگل ها و مراتع و پیشه های طبیعی و اراضی جنگلی کشور جز اموال عمومی محسوب و متعلق به دولت است و لو

Read More »
اسکرول به بالا
×

با سلام

به کارشناسی رسمی خوش آمدید. چطور میتوانیم کمکتان کنیم؟

× درخواست کارشناسی از واتس اپ
درخواست کارشناس آنلاین