ارزیابی معدن

پادکست ارزیابی معدن را گوش دهید

برای ارتباط با کارشناسان ما کلیک کنید

نحوه ارزیابی و قیمت گذاری معدن

استخراج فلزات و سنگ ها از زمان های قدیم برای انسان ها دارای ارزش بالایی بوده است. این فرآیند برای بدست آوردن انواع سنگ ها مانند: زغال سنگ، سنگ نمک، طلا  و جواهرات، الماس و دیگر کالاهای ارزشمند بکار میرود. امروزه معدن ها به بخش خصوصی نیز واگذار میشود و دائماٌ معدن دارها در حال خرید و فروش معادن هستند پس با توجه به این موارد، موضوع نحوه ارزیابی و قیمتگداری معدن بسیار قابل توجه می شود.

معمولا اختلافات سر قیمت معادن زیاد است پس مسئولیت کارشناسان مربوطه در اینجا سنگین میشود چه بسا ارزش واقعی و نحوه ارزیابی و قیمت گذاری معدن به عهده کارشناسان رسمی دادگستری است.

عوامل مؤثر در نحوه ارزیابی و قیمتگذاری معدن

نحوه ارزیابی و قیمت گذاری معدن به عوامل نسبتاٌ زیادی بستگی دارد که باید با در نظر گرفتن تمامی موارد برای قیمت گذاری معدن اقدام کرد و قیمت واقعی معدن و ذخایر موجود در آن را بدست آورد. عوامل تأثیر گذار بر عبارتند از:

  • شناخت و تعیین نوع معدن
  • ذخایر موجود در معادن
  • بررسی تجهیزات مورد استفاده
  • بازار فروش
  • تجزیه و تحلیل کیفیت کالای موجود در معدن

در این مقاله سعی کردیم با بررسی عوامل بالا برای فهم در نحوه ارزیابی و قیمت گذاری معدن قدم برداشته و با بالا بردن سطح دانش خود در این زمینه برای خرید و فروش آن دچار مشکلات نشویم. این مقاله یک مقاله تخصصی است و با پیشرفت تجهیزات و مدرنیته شدن دائماٌ در حال تغییر است.

ارزیابی معدن

کارشناس مربوطه برای نحوه ارزیابی و قیمت گذاری معدن موظف است با بررسی تمام عوامل بالا و تجزیه و تحلیل کردن آنلاین بازار خرید و فروش و همچنین عوامل فرعی تری مانند محل قرار گرفتن معدن، نحوه دسترسی آن به دیگر کارخانجات و حتی بررسی قراردادهای احتمالی آن با سایر صنایع ارزش واقعی را تخمین زده و موجب حل اختلافات بر سره نحوه ارزیابی و قیمتگداری معدن شود.

راه ها و نقل و انتقال

یکی از مسائل بسیار پر اهمیت در نحوه ارزیابی و قیمتگذاری دسترسی به راه ها و حمل و نقل است زیرا هزینه حمل و نقل و باربری چشمگیر بوده و کاربران در این حوزه سعی بر کاهش هزینه ها دارند. پس با توجه به این موضوع خریداران معدن سعی بر خرید معادنی می کنند که در نزدیک ترین مکان به فعالیت شخصی خودشان باشد البته این امری مبرهن است که گاهاٌ این اتفاق به سختی روی میدهد و کاربران موظف میشوند هزینه های چشم گیر حمل و نقل را متحمل شوند. اما به طور مثال اگر معدنی در نزدیکی کارخانه ای کشف شود دیگر نیازی به خرید معادن در 200 کیلومتری وجود ندارد.

ذخیره معادن

همانظور که مشخص است میزان دخیره معادن جزو بدیهیات است، معمولا در نحوه ارزیابی و قیمت گذاری معدن مقدار دخایر موجود در معدن یک تخمین و گواه برای ارزش واقعی آن معدن است، به طور مثال در معدن زغال سنگ هرچقدر دخایر ذغال سنگ بیشتر باشد سوددهی نیز بیشتر است. کارشناسان متخصص در این حوزه ذخایر موجود را به شکل شبکه ای تقسیم می کنند و با توجه به تعداد هر بلوک ها ارزش واقعی ذخایر نیز تعیین می گردد. باید توجه داشت که این تقسیم بندیها و ارزیابی ها صرفاٌ برای خرید و فروش نیس بلکه در موارد دیگر از قبیل حل اختلافات شرکا و مالکان معادن نیز کاربرد دارد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه ارزیابی و قیمت گذاری معدن میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

املاک خالصه
ادمین

املاک خالصه

املاک خالصه چه هستند؟ خالصه جات عبارت هستند از دهات و مراتع و بخصوص از زمان سلطنت«نادرشاه» به بعد، به دولت تعلق گرفته و به وسیله مامورین دولتی، اداره و توسط دولت، به رعایا و زارعین اجاره داده می شدند تا در آن کشت و زرع نمایند و عایداتی به دولت بپردازند. قانونی در سال

Read More »
روش تشخیص متثنیات از اراضی ملی
ادمین

روش تشخیص مستثنیات از اراضی ملی

روش تشخیص مستثنیات از اراضی ملی هر زمینی تا زمانی که شکل طبیعی داشته و هیچ گونه دخالت فیزیکی توسط انسان در آن صورت نگرفته باشد زمین غیر احیا شده است که در این صورت یا ملی یا مرتع است یا موات است و به محض اینکه اقدامی از سوی انسان به منظوری بهره برداری

Read More »
مرجع تشخصی اراضی ملی و صدور سند
ادمین

مرجع تشخیص اراضی ملی و صدور سند

مرجع تشخیص اراضی ملی و نحوه صدور سند مالکیت آن  تعریف منابع ملی: به معنی اخص به شرح ماده یک قانون ملی شدن جنگل های کشور مصوب 1341 عرضه و اعیانی کلیه جنگل ها و مراتع و پیشه های طبیعی و اراضی جنگلی کشور جز اموال عمومی محسوب و متعلق به دولت است و لو

Read More »
اسکرول به بالا
×

با سلام

به کارشناسی رسمی خوش آمدید. چطور میتوانیم کمکتان کنیم؟

× درخواست کارشناسی از واتس اپ
درخواست کارشناس آنلاین