ارزیابی خودرو

پادکست ارزیابی خودرو را گوش دهید

برای ارتباط با کارشناسان ما کلیک کنید

قیمت گذاری خودرو

قیمت گذاری خودرو امری حساس و ظریف و نیازمند تسلط کامل بر بازار معاملاتی ، میزان عرضه و تقاضا روز خودرو مد نظر است و موفقیت در آن مستلزم توجه کامل به چارچوب ارزش گذاری بر خودرو می باشد.

خودروهای دست دوم و کارکرده

قیمت این قبیل خودروها هر چند با توجع به قیمت خودرو صفر و به عبارتی خشک محاسبه میگردد است که با افزایش و کاهش قیمت آن نوسان می‌یابد، اما فاکتورهای دیگری نیز درمحاسبه و  بالا و پایین شدن قیمت آن موثر هستند. از یک آسیب جزئی روی رنگ بدنه تا اشکالات بزرگتر روی قطعات بزرگتر و اساسی خودرو، هر کدام درصدی افت قیمت برای خودرو به همراه خواهد داشت. که همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد امری تخصصی است.

ارزیابی خودرو

در این نوشته با نحوه قیمت‌گذاری خودرو و عوامل تاثیرگذار بر آن آشنا می‌شوید:

1 – سن خودرو

هر خودرویی دارای سن قانونی است که بطور مثال برای خودروهای شخصی 25 سال میباشد لیکن با توجه به فاکتورهایی که در ادامه نیز خواهد آمد میتواند طول عمر مفید آن کمتر شده و از آن به بعد به خرج افتاده و هزینه زا باشد لذا با توجه به خصوصیات آن نوع وسیله و حتی مدل سال تولید مطمئن بشویم که خودروی مورد نظر کمتر از طول عمر مفید خود کار کرده باشد

2 – میزان کارکرد

میزان کارکرد یا همان مسافت طی شده با وسیله نقلیه نیزاز عوامل مهم تعیین‌کننده قیمت خودروی کارکرده میباشد، کارکرد به مواردی چون چون سن و نوع خودرو و… بستگی دارد اصولا خودروهای زیر 1000 کیلومتر کارکرد درصد افت کمتری نسبت به خودروهایی که کیلومتر بالاتری دارند خواهد داشت.  کارکرد استاندارد یک خودرو حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار کیلومتر در هر سال از عمر خودرو است. هر چه کارکرد خودرو بیش از این میزان برای هر سال باشد، قیمت آن به مراتب کمتر خواهد بود البته باید توجه نمود اخیرا شگردهایی در کم کردن کیلومتر کارکرد خودروها به صورت ماهرانه توسط عده ای از خدا بی خبر جهت مخفی کردن کارکرد خودروها و به تبع آن فروش با قیمت بالاتر انجام میگیرد که نیازمند مراجعه به نمایندگیهای معتبر و متخصص و روشن شدن این امر میباشد بهترین راه برای اطمینان از کارکرد خودرو دست دوم استفاده از کارشناسان فنی خودرو و بررسی میزان انطباق ظاهر خودرو (وضعیت موتور، رنگ و رو رفتگى و پوسته شدن داشبورد و فرمان و…) با کارکرد ادعا شده خودرو است.

3 – مدل خودرو

در خصوص مدل خودرو هم  درصدی به نسبت خودرو مدل سال شامل کسر قیمت میگردد مثلا خودروئی که یکسال کارکرده حدودا بین 10 تا 11 درصد و…  5 سال کار کرده 30 تا 32 درصد  و الی آخر البته این شامل خودروهایی میباشد که در طول سالهای فوق کار کرده باشد بدیهی است گاها خودرویی علیرغم مدل چند سال قبل بودن مدت مدیدی بلا استفاده بوده و حتی کارکرد پائینی نیز دارد هر چند دست دوم اطلاق میگردد ولی همانند خودرو کارکرده و مدل پایین افت قیمت زیادی نخواهد داشت.

4 –  رنگ شدگی خودرو

یکی از عوامل مهم در کاهش قیمت خودروها رنگ‌شدگی آن است که بیانگر تصادف داشتن خودرو یا برخورد با اشیا میباشد که با توجه به قسمت رنگ شده تاثیر در کاهش قیمت خودرو دارد بطور مثال چنانچه در قسمت کنار و حاشیه اتومبیل باشد کمتر و اگر در نقاطی که در دید بوده و جزو قطعات اصلی بدنه باشد مثل کاپوت جلو  بیشتر افت قیمت خواهد داشت امروزه در اکثر نقاط کشور بالاخص شهرهای بزرگ مراکز تشخیص سلامت خودرو فعال و با استفاده از ابزار و تجهیزات به روز در این خصوص به مراجعین سرویس دهی میکنند تا با خیالی آسوده اقدام به خرید نمایند البته بجز تشخیص رنگ و برخورد احتمالی در خصوص موارد فنی نیز بصورت مکانیزه فعالیت دارند.

5 – وضع فنی خودرو

بررسی وضعیت موتور و گیربکس و دیفرانسیل و بدنه و تشخیص حد و حدود معایب و اجزا آن و برآورد هزینه های لازم برای بازسازی در قیمت گذاری و ارزش خودرو تاثیر فراوان دارد  ایراداتی از قبیل دود کردن خودرو، سوختن واشر سرسیلندر، خراب بودن سیستم تعلیق، وجود ایراد در سیستم ترمز، روغن سوزی لذا لازم است قبل از تصمیم قطعی برای خرید به مشاور و تعمیر کار متخصص در این رشته مراجعه و پس از اطمینان خاطر از نداشتن ایرادات فنی اقدام به خرید نمائید.  

6 – لوازم یدکی

بودن قطعات یدکی و لوازم جانبی یکی دیگر از عوامل مهم در قیمت گذاری است در کشور ما با توجه به بحث تحریم و تعطیلی خیلی از شرکتهای خودرو سازی  از آنجا که خودروهای دست دوم قطعا به قطعات یدکی نیاز خواهند داشت حائز اهمیت بوده، دسترسی آسان به قطعات، امتیازی مهم محسوب می‌شود.

7 – مدت اعتبار بیمه

با توجه به اینکه شرایط و هزینه بیمه خودرو در این سالها افزایش پیدا کرده باید توجه نمود که چه مدت زمانی از بیمه آن مانده و آیا تخفیفی بابت سالهای گذشته دارد و به نسبت برآورد هزینه کرد در اینخصوص وسیله را خریداری کرد زیرا عده‌ای زمانی که مهلت بیمه خودرو رو به اتمام است اقدام به فروش خودرو می‌کنند. در حالی‌ که خودروهایی که تخفیف بیمه‌ آنها نیز به مالک جدید انتقال می‌یابد به قیمت بالاتری به فروش می‌رسند.

8 –   تصادف سنگین

چنانچه خودرو مورد نظر برای خریداری دارای تصادف سنگین از قسمتهای اساسی و حسا س آن  باشد مثلا سقف، ستون و شاسی قیمت ماشین بسیار کاهش می یابد و در خصوص آسیب به سقف احتمال چپی بودن آن میرود که بایستی دقیق بررسی شود یا در خصوص شاسی نیز چنانچه بطور اساسی بازسازی نشده باشد خطرات بعدی در خصوص ایمنی وسیله و مسافرین متصور است البته از طریق استعلام از بیمه گر خودرو مورد نطر نیز میتوان به سابقه تصادف آن وسیله دسترسی داشت لیکن بهترین راه کمک گرفتن از کارشناسان متخصص در این حوزه پیشنهاد میگردد.

9 – وضعیت داخل خودرو

کهنه شدن و پارگی روکش صندلی‌ها، خراب بودن دکمه‌های شیشه برفی، پوسیدگی کف‌پوش، بوی نامطبوع و هر گونه آسیب در داخل خودرو در افت قیمت آن موثر خواهد بود.

10 – آپشن و امکانات خودرو

درخرید خودرو باید توجه داشت که خودرو فابریک چه آپشن هایی دارد زیرا تنها آپشن‌های کارخانه ‌ای فابریک هستند که دارای ارزش هستند. آپشنی که خارج از کارخانه بر روی خودرو نصب شده باشد، قیمت خودرو را افزایش نمی‌دهد. نقص در کارکرد آپشن‌ها نیز در محاسبه قیمت خودرو دست دوم لحاظ می‌شود. البته امکانات اضافی و جانبی که فروشنده بر روی خودرو نصب کرده است نیز مد نظر قرار می‌گیرد بدیهی است هر چقدر در وسیله ای امکانات بیشتری به لحاظ ایمنی و رفاه و جلوپیری از خطر پیش بینی گردد قیمت بالاتری داشته و مورد استقبال خریداران قرار خواهد گرفت.

ارزیابی خودرو

خودروهای کلاسیک ، آنتیک و موزه ای

خودروهای کلکسیونی از نظر سلامت 3 دسته هستند

الف) : اورجینال یک، معمولا بیش از 30 سال از عمر آنها گذشته ولی حدود 10 تا 20 هزار کیلومتر کار کرده اند و کلیه قطعات آن نو و اصلی است و رنگ آنها ثابت و آفتاب نخورده است و بغل گلگیرها ذرات شن نخورده است .

ب): اورجینال 2، خودروهای بالای 100 هزار کیلومتر کارکرده و رنگ پریدگی دارند که باید تعمیرات جزئی روی آنها صورت گیرد .

ج): اورجینال 3، اتومبیلهائی هستند که مورد بازسازی قرار گرفته اند .

بدیهی است که خودروهای اورجینال 1 قیمت بالاتری دارند و معمولا قیمت این قبیل خودروها از سایت خودروهای کلاسیک در کشورهای پیشرفته استخراج می شود و در ایران با توجه به وضعیت اقتصادی و سالم بودن خودروها 10 تا 15 درصد قیمت آنها پائین تر است .

قیمت خودرهای اروپائی گرانتر از خودروهای آمریکائی و خودروهای کورسی از معمولی گرانتر است.

به قلم

رسول پرستاری

کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

املاک خالصه
ادمین

املاک خالصه

املاک خالصه چه هستند؟ خالصه جات عبارت هستند از دهات و مراتع و بخصوص از زمان سلطنت«نادرشاه» به بعد، به دولت تعلق گرفته و به وسیله مامورین دولتی، اداره و توسط دولت، به رعایا و زارعین اجاره داده می شدند تا در آن کشت و زرع نمایند و عایداتی به دولت بپردازند. قانونی در سال

Read More »
روش تشخیص متثنیات از اراضی ملی
ادمین

روش تشخیص مستثنیات از اراضی ملی

روش تشخیص مستثنیات از اراضی ملی هر زمینی تا زمانی که شکل طبیعی داشته و هیچ گونه دخالت فیزیکی توسط انسان در آن صورت نگرفته باشد زمین غیر احیا شده است که در این صورت یا ملی یا مرتع است یا موات است و به محض اینکه اقدامی از سوی انسان به منظوری بهره برداری

Read More »
مرجع تشخصی اراضی ملی و صدور سند
ادمین

مرجع تشخیص اراضی ملی و صدور سند

مرجع تشخیص اراضی ملی و نحوه صدور سند مالکیت آن  تعریف منابع ملی: به معنی اخص به شرح ماده یک قانون ملی شدن جنگل های کشور مصوب 1341 عرضه و اعیانی کلیه جنگل ها و مراتع و پیشه های طبیعی و اراضی جنگلی کشور جز اموال عمومی محسوب و متعلق به دولت است و لو

Read More »
اسکرول به بالا
×

با سلام

به کارشناسی رسمی خوش آمدید. چطور میتوانیم کمکتان کنیم؟

× درخواست کارشناسی از واتس اپ
درخواست کارشناس آنلاین